Alliance For Israel Blog Israel Návštěva trhu Mahane Yehuda / Benjamin Klass / Červen, 2023

Návštěva trhu Mahane Yehuda / Benjamin Klass / Červen, 2023

Návštěva trhu Mahane Yehuda / Benjamin Klass / Červen, 2023 post thumbnail image

Fotografie Venkovní části trhu
Venkovní část trhu

Minulý týden jsem navštívil největší a nejznámější Jeruzalémský trh Mahane Jehuda. Trh funguje od konce 19. století a od té doby slouží jako hlavní trh pro převážně židovskou západní část Jeruzaléma.

Nedávno jsem vzal Jeruzalémskou tramvaj z centrálního autobusového nádraží na trh, abych se setkal s přítelem.

Zatímco trávím čas čekáním, až se můj přítel postaví, rozhodl jsem se rychle rozhlédnout po místě.

Fotografie vnitřní části thr market
Vnitřní část trhu thr

Mahane Yehuda je kombinovaný vnitřní a venkovní trh, který prodává hlavně jídlo, ale také některé další položky. Výrobky prodávané na stáncích zahrnují ovoce, zelenina, sladkosti, splňuje, sýry a samozřejmě dav-pleaser, hummus. Na trhu je také několik restaurací a dokonce i barů.

Fotografie nejrůznějších zelenin na zeleninovém trhu
Různé druhy zeleniny na zeleninovém trhu

Místní sladkosti, jako je halva a kanafe (delikátní směs z nudlí, kozího sýra a sirupu), jsou v nabídce na mnoha stáncích, které uspokojí chuť na sladké. Ve skutečnosti existuje dokonce halva obchod s názvem Halva Kingdom.

Fotografie několika polic halvy na tržišti
Halva, halva a ještě více halva

Trh se zeleninou je prominentní součástí komplexu a mnoho obyvatel Jeruzaléma navštěvuje tuto oblast každý den, aby nakupovali potraviny.

Vstupní dveře obchodů jsou pokryty sprejem malovanými nástěnnými malbami významných osobností včetně politiků, spisovatelů a rabínů. Při procházce jednou ze svislých uliček jsem zahlédl obchod pojmenovaný po Rambamovi (Moses Maimomedes), slavném rabínovi ze 13.století, jehož díla hrála pomocnou roli ve vývoji moderního judaismu.

Fotografie nástěnné malby slavné postavy
Nástěnná malba slavné postavy

Během pátečního odpoledne, před Šabatem v den odpočinku, se mnoho lidí shromažďuje v uličkách, aby nakupovali na poslední chvíli a poslouchali slavnostní hudbu. Chůze po prázdných ulicích během pátečního večera po uzavření všech obchodů může být děsivým a mírně znepokojivým zážitkem.

Po půlhodinové procházce po trhu jsem konečně narazil na svého přítele a posadili jsme se do palačinkové restaurace v marockém stylu s názvem Nuna. Objednali jsme si nějaké nenáročné palačinky s máslem a medem, které se ve skutečnosti ukázaly jako překvapivě chutné.

Pokud někdy dostanete příležitost navštívit Jeruzalém, žádný výlet není úplný, aniž byste Mahane Yehudovi zaplatili vytaženou a pravděpodobně lákavou návštěvu. Existují dokonce prohlídky s průvodcem, pokud si chcete být jisti, že najdete nejlepší místa.

Related Post